събота, 7 декември 2013 г.

Коледна Звезда

Понасетия или коледна звезда – цветето, което цъфти около Коледа е традиционен коледен символ в Америка, Западна Европа, а вече и у нас.



Коледната звезда - акцент в празника

Коледната звезда (Euphorbia pulcherima) е храст от семейството на млечките. Нейна родина е Мексико. Тя е традиционен коледен символ в Америка, Западна Европа, а от сравнително скоро време и у нас. 
Ацтеките са я използвали като лечебно средство, както и за получаване на червена боя. Като декоративно саксийно растение Поинзецията е произведена за първи път в Америка и оттогава става популярна и обичана в целия християнски свят.
Поради големия интерес и търсене, цветарски компании в САЩ, Холандия и Германия непрекъснато работят върху нови селекции на растението. Освен класическите Червени в различните им нюанси, на пазара се предлагат Поинзеции с бели, жълти, розови и мраморни прицветници. 
В българските цветарски магазини се внасят растения предимно от Холандия, които се купуват масово за коледна украса на домове, офиси и магазини.
Мнозина обаче изпитват истинско разочарование, след като веднъж поставена в домашни условия, Коледната звезда загива. Най – упоритите обаче съумяват да положат необходимите грижи, за да запазят “красавицата” и за следващия сезон.

Как да я избираме?

Най-добре е да се избират екземпляри, при които в центъра на съцветието няма жълти цветове. У дома това растение се поставя на най-светлото място. Температурата в стаята трябва да бъде не по-ниска от 14 градуса. В този период паунсетията трябва да се полива обилно с топла вода взависимост от сухостта на почвата в саксията и да се пръскат листата й с преварена вода. Цъфтежът й продължава от 2 до 6 месеца.

Грижи

Паунсетията често страда от вредители и болести. Пожълтяване и окапване на листата може да бъде предизвикано от падането на температурата под 14 градуса и преполиване. Окапването на съцветията се дължи на прекалено сухия въздух. Пожълтяването, изсъхването на листата и дори умирането на растението може да бъде свързано с паразит. В случай на поражения върху вашето растение, трябва да го обработите със съответните химически препарати, които се предлагат в цветарските магазини.

До следващата Коледа

Коледна трапеза, украсена с паунсетия
Коледна трапеза, украсена с паунсетия
След като прецъфти паунсетията обикновено се забравя, но при желание тя може да бъде накарана да цъфти още много пъти. Щом й паднат листата, поливането трябва да се намали. Стеблата й трябва да се подкастрят до височина 10-12 см от почвата. Саксията да се прибере на тъмно и прохладно място и почти да не се полива. Тя се нуждае от покой, за да може да зацъфти отново след една година. През май с част от старата почва се пресажда в по-просторна саксия и се полива обилно. Добрият дренаж е задължителен. Почвата се подготвя от чернозем, листовка, торф и пясък в съотношение 3:3:1:1. От момента на пресаждането следва системно поливане и подхранване (веднъж на две седмици с минерални торове). През лятото растението може да се изнесе на балкона, но да бъде на сянка. Когато се появят младите филизи, се избират най-силните 4-5, а останалите се отрязват. Отстраняването на филизите може да се използва за размножаване. Щом се отреже връхчето, то трябва да се сложи под течаща вода, за да се отмие млечният му сок от мястото на срязването. След това чепката (8-15 см дълга с 2-4 възела) се подрязва на 0,5 см под възел, отстранява се пластинката на долния лист и отново задължително се измива млечният сок. Това е необходимо да се прави, защото той запушва кръвоносните съдове, препятства зарастването на раните и може да предизвика инфекция.
Коледни сладки, поднесени с цвят от коледна звезда
Коледни сладки, поднесени с цвят от коледна звезда
Чепките се засаждат в саксии с влажна смес, като се зариват до първия лист. След това се покриват с прозрачен плик и се поставят на топло място (температурата на почвата трябва да бъде 25 градуса). Ускоряването на растежа идва след 2-3 седмици. Захваналите се растения трябва да се пресадят в саксии с диаметър 9 см. След няколко седмици се отчупват връхчетата им, за да може растението да се разклони. В края на септември – началото на октомври принудително се съкращава денят за паунсетията. Без това тя няма да зацъфти. Покрива се с тъмен, непропускащ светлината плик за 14 часа в денонощието. И така до декември. А за Коледа паунсетията отново ще цъфне, макар и вече да не е толкова компактна, както преди.


Място:

Трябва да се избягва пряката слънчева светлина в помещението, течение или близостта с отоплителни уреди. През лятото може да се изнесе на балкон, който не е ветровит.

Размножаване:

Коледната звезда се размножава чрез вкореняване на зелени върхови резници през лятото. След като се развият корени, резниците се засаждат в не големи саксии 9- 15 см. в богата , порьозна почва, с достатъчно микроелементи, сред които желязото е от особено значение. 

Съвет на градинаря:

За да се запазят цветовете за няколко седмици, първото правило е, привечер, към 17 – 18 часа, да се осигури пълна тъмнина в помещението, в което е саксията с Коледната звезда, в продължение на около 14 часа. Лесна за приложение идея е да поставите растението в картонена кутия или кашон. Поинзецията често се напада от гъбни и бактериални заболявания. Те се благоприятстват от много ниските температури и прекомерната влага. Най- честият вредител белокрилката. Единственият изход е да се купуват здрави растения, да се поддържа добра хигиена и да се пръска редовно с подходящи препарати. Често листата пожълтяват и окапват - причината може да в сухия въздух и висока температура в помещението в което е растението. Възможно е причината да е в прекомерното поливане или пък пълното засъхване на почвата около корените. Пагубни са всички резки колебания в температурата и недостатъчната светлина. Сортовете, които са най- подходящи за отглеждане у дома, са Freedom, Cortez, Star и Lilo и съответно техните разноцветни форми.е 

сряда, 11 септември 2013 г.

Циклама (Cyclamen persicum)

Семейство : Първоцвети (Primulaceae)
Вид: Стайно Многогодишно
Изложение: Частично слънце/полусянка
Min t°: 7-8 Max t°: 20
Поливане: Умерена 


Тайните на успеха

Светлина: светло, но не огрявано директно място.
Вода: По време на цъфтежа се полива умерено и редовно.
Влажност на въздуха: Предпочита по-висока влажност.
Подранване: 1-2 пъти по време на цъфтежа с минерални торове за цветя.


 Грижи: Полива се внимателно, и само в подложката на саксията. Aко се полива директно, в месестите дръжки се задържа вода и растението загнива.

Самата саксия се запълва до половината с дребни камъчета, за да се образува дренажен слой.

Тори се с тор, съдържащ фосфор, от октомври до април, когато е активният период на растението. В останалото време само се полива, но умерено.
Редовно трябва да се отстраняват увехналите цветове и пожълтелите листа. Но не бива да прерязвате дръжките на листата, нито цветовете, те само леко се извиват и се издърпват. 


Размножаване: когато растението спре да цъфти и листата започнат да пожълтяват, спрете да поливате и дръжте цикламата на хладно, далече от пряка слънчева светлина. Когато листата лесно започнат да се откъсват от грудката, можете да я пресадите в равни части перлит и обеззаразена пръст за стайни растения, така че близо 1/3 от нея да остане на повърхността.
Има възможност, цикламата да се захване от семена, които са подложени на луминисцентно осветление минимум 15 - 16 часа на ден. Посяти през зимата, семената дават цвят след около година.


 Място:

Хладни жилищни помещения с температура 12 - 15 градуса по целзий.
Подходящи са спалнята или гостната, светлото стълбище също е подходящо място за нея.

Помещения със сух въздух и температура над 20 градуса не са никак подходящи и растението ще умре.


Съвети:
  •  При покупката внимавайте цикламата да има повече пъпки отколкото разтворили се цветове.

    След появата на първите пъпки саксията не бива да се премества, защото те ще окапят. 


вторник, 10 септември 2013 г.

Сентполия, африканска теменужка (Saintpaulia)


Семейство : Геснериеви (Gesneriaceae)
Вид: Стайно растение
Изложение: Светло място/полусянка
Min t°: 12 Max t°: 25
Поливане: Умерено

 

 Изисквания: постоянна топлина, внимателно поливане, подходяща светлина, висока влажност на въздуха и редовно подхранване.

 

Тайни на успеха

Температура: умерено топло; минимална 15ºС през зимата; избягвайте студените течения.

Светлина: идеално място през зимата и лятото е прозорец с източно изложение

Вода: почвата трябва да е влажна - изчакайте повърхността да просъхне.Поливайте в подложката.

Размножаване: с листен резник - вкореняване във вода или в почва.

Пресаждане: Напролет


Съвети:

  •  Почистете прахта от листата с четка или ги къпете под чешмата
    само не трябва да ги слагате на директно слънце. 

    •  Ако искате да цъфти повече може да  слагате аспирин в подложката или да го поливате с вода и захар.

      • Махайте прецъфтелите цветове и повредените листа.

         




         

Здравей

Здравейте,дано по нататък да ви хареса блога ми.Аз съм нова във blogger и ми трябва редактори :).